Haber

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırı İran’da protesto edildi

İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırı, cuma namazının ardından İran’ın birçok şehrinde binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Başkent Tahran’da İmam Humeyni Cuma Camii’nde kılınan cuma namazının ardından çok sayıda kişi ellerinde Kuran-ı Kerim ve pankartlarla yürüdü.

Göstericiler, “Kahrolsun ABD”, “Kahrolsun İsrail”, “Kahrolsun İsveç” ve “Müslümanların susması Kuran’a ihanettir” gibi sloganlar attı.

Yürüyüş sonunda protestocular adına bir bildiri okundu. Açıklamada, Müslümanların bu saygısızlığa tek ses olarak tepki göstermesi gerektiği ve diplomatik kurumların İsveç ile tüm ilişkilerini kesmesi gerektiği belirtildi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de ikinci kez Kuran’a saygısızlığın şiddetle kınandığına vurgu yapılan açıklamada, İslam ülkelerine İsveç mallarını boykot çağrısında bulunuldu.

Tahran’ın yanı sıra Meşhed, Kum, Şiraz, Simnan, Gülistan ve Güney Horasan’da Cuma namazı sonrası protestolar düzenlendi.

Daha önce İsveç’te Kuran-ı Kerim yakan Irak asıllı Salwan Momika, dün Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran’ı ve Irak bayrağını ayaklarının altına alarak İslam dinine hakaret etmişti.

Bunun üzerine İran, İsveç’in Tahran Büyükelçisi Mattias Lentz’i dün Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu